Lista aktualności Lista aktualności

Razem #Sprzątamy Polskie Lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

 

          Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.
         
Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

   

           Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!
          W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.
          Również w naszym Nadleśnictwie czekamy na Was. W tym roku planujemy
skupić się podczas akcji #sprzątaMY na oczyszczeniu terenów leśnych na granicy z jeziorami oraz trasami turystycznymi. Tak więc sprzątamy teren wokół jeziora: Kopcze i Jachna w Leśnictwie Radacznica oraz Płotki i Jeleniowe w Leśnictwie Podlasie. Ponadto w sąsiedztwie miasta Wyrzysk sprzątamy lasy na Dębowej Górze na terenie Leśnictwa Zielonagóra. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do udziału w sprzątaniu lasu w dniu 20 września w godzinach od 11:30 do 13:30. Koordynatorem w Leśnictwie Radacznica jest Leśniczy Jarosław Tkaczyk nr tel. 600-230-660 - miejsce poboru worków do sprzątania w siedzibie Nadleśnictwa Kaczory przy ul. Kościelnej 17 oraz parking przy jeziorze Kopcze. Koordynatorem w Leśnicwie Podlasie jest Leśniczy Maciej Lewandowski tel. 606-231-737 - miejsce poboru worków do sprzątania przy zatoczce autobusowej naprzeciwko Ośrodka Geovita. Kordynatorem w Leśnictwie Zielonagóra jest Leśniczy Tomasz Gondek tel. 606-966-168 - miejsce poboru worków do sprzątania śmieci na początku ścieżki rowerowej "Dębowa Góra" (parking).
          Do udziału w akcji #sprzątaMY zapraszamy okolicznych mieszkańców, młodzież szkolną, miejscowe Towarzystwa i Stowarzyszenia i wszystkich chętnych.

 

 

 

          Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.