Z góry i pod górę - Bike Cross Maraton MTB w Wyrzysku.

26.05.2019 r. w Wyrzysku odbył się rajd rowerów górskich - Bike Cross Maraton - Wyrzysk Maraton MTB 2019, którego trasa wiodła przez przepiękne lasy dębowe Nadleśnictwa Kaczory.

          Miłośnicy wyczynowych rowerowych jazd terenowych MTB już od 2012 roku zjeżdżają się do Wyrzyska by wziąć udział w kolejnym maratonie Bike Cross Maraton - Wyrzysk Maraton MTB organizowanym przez GogolMTB, Miasto i Gminę Wyrzysk przy wszpółudziale Nadleśnictwa Kaczory. Obecna już ósma edycja Maratonu MTB jak każdego roku wiodła przez przepiękne lasy dębowe w kompleksie leśnym Dębowa Góra na terenie Leśnictwa Zielonagóra, będące w zarządzie Nadleśnictwa Kaczory. Start i meta jak zawsze - na stadionie miejskim w Wyrzysku. Zawodnicy bardzo zachwalają trasę maratonu ponieważ spośród wszystkich cyklów maratonu sportowe zmagania w Wyrzysku uważają za najbardziej wymagające, gdyż poprzeczka trudnościowa i wytrzymałościowa jest bardzo wysoko zawieszona. Warto zaznaczyć, że wyrzyski rajd jest jednym z cyklu Bike Cross Maraton MTB organizowanym przez Pana Wojciecha Gogolewskiego. W ciągu całego sezonu GogolMTB organizuje kolejne cykle na terenie wielkopolski w Dolsku, Skokach, Wyrzysku, Chodzieży, Mściszewie - Przystań Binduga, Suchym Lesie, Pobiedziskach i w Łopuchowie.
          Jak co roku kilkuset rowerzystów z całej Polski walczyło o miano najlepszego. Maraton podzielony był na trasę MINI i MEGA oraz na przejazd RODZINNY. W tym roku przy stanowisku Nadleśnictwa Kaczory prezentowane były mundury, urządzenia i narzędzia leśne. Wystawa leśna pod hasłem "Lasy wczoraj i dziś" to osobisty zbiór Pana Andrzeja Solaka pracownika Nadleśnictwa Płytnica. Goście i uczestnicy wyrzyskiego maratonu mieli możliwość zapozania się z historycznymi i obecnymi wzorami mundurów leśnych, przy użyciu jakich metod i narzędzi w dawnych latach pozyskiwano żywicę, czy chociażby stare i obecnie używane pilarki z możliwością ich uruchomienia. Zainteresowanie prezentowanymi pozycjami przerosło nasze oczekiwania, co nas - leśników bardzo cieszy.
          Dziękujemy bardzo organizatorom, a w szczególności Pani Burmistrz Wyrzyska i Wojciechowi Gogolewskiemu za zoragnizowanie kolejnej super imprezy sportowej. Dziękujemy również Panu Andrzejowi Solakowi za przygotowanie wystawy "Lasy wczoraj i dziś".

         
          Dębowa Góra to komples leśny o powierzchni około 1500 ha, który jest silnie zróżnicowany terenowo. Można powiedzieć, że są to takie małe Bieszczady. Różnica wysokości między Dębową Górą (192,4 mnpm) a najniżej położoną trasą wyścigu wynosi blisko 130 m. W kompeksie tym zlokalizowany jest około stuhektarowy rezerwat przyrody "Dębowa Góra", w którym głównym celem ochrony jest zachowanie, ze względów naukowych i dydaktycznych kompleksu lasów liściastych o charakterze zbliżonym do naturalnego wraz z typową dla nich florą i fauną (więcej informacji na temat rezerwatu - rezerwat Dębowa Góra). Z uwagi na zadania ochronne wstęp do rezerwatu jest oczywiście zabroniony. Na terenie rezerwatu i poza nim znajdują się wyjątkowe w skali Polski gleby typu "Vertisole" (więcej informacji na temat tych gleb - Verisole).