Wydarzenia Wydarzenia

Trenuj w lesie

Od 11 października pilscy leśnicy zapraszają na jedenaście treningów biegowych w ramach ogólnopolskiej akcji #BiegamBoLubięLasy.

          Jeśli kochacie biegać na łonie natury to mamy dla Was świetne wieści. Już w tę niedzielę razem z nami będzie można pod okiem specjalistów rozpocząć bieganie w lasach! Brzmi ciekawie?
          Pilscy leśnicy zapraszają na trening, który odbędzie się w lesie naprzeciwko Ośrodka Geovita w Pile na terenie Leśnictwa Podlasie w Nadleśnictwie Kaczory. Miejsce zbiórki znajduje się przy zielonym transformatorze. Wszystkich chętnych do biegania po terenach leśnych zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 9:30. Treningi będą realizowane przez 11 weekendów, od 11 października aż do 20 grudnia. Każdy z nich potrwa godzinę i będzie przeznaczony zarówno dla bardziej zaawansowanych biegaczy, jak i tych, którzy zarówno na szlakach leśnych, jak i w ogóle, stawiają swoje pierwsze biegowe kroki.          Otwarte treningi będą odbywać się na terenie wszystkich Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, a poprowadzą je wykwalifikowani trenerzy lekkiej atletyki. Tereny leśne są otwarte na rekreację. W polskich lasach miejsc, w których można biegać, są tysiące. Najlepiej nadają się do tego ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne. Samych ścieżek dydaktycznych, czyli szklaków poprowadzonych wzdłuż najciekawszych obiektów przyrodniczych, czy miejsc historycznych, oznakowanych tablicami informacyjnymi, jest w lasach blisko 950. Oprócz tego leśnicy wyznaczyli ponad 22 tys. km pieszych szlaków. To dystans odpowiadający ponad 520 maratonom.

          Tras do biegania na terenach Lasów Państwowych jest tyle, że z większości miejsc w Polsce dojedziemy do nich samochodem w pół godziny. Zwykle w pobliżu znajdziemy leśny parking oraz miejsca biwakowe lub wiaty turystyczne, gdzie można odpocząć.

Zalet biegania w lesie jest mnóstwo:
Bieganie po twardych asfaltowych nawierzchniach, na które jesteśmy skazani w miastach, zdecydowanie bardziej eksploatuje nasze mięśnie oraz stawy. Las to miękka i urozmaicona (pofałdowana) nawierzchnia, która chłonie energię każdego uderzenia stopy o podłoże, co jest bardzo korzystne zwłaszcza dla osób początkujących mających lekką nadwagę oraz braki w technice biegu.
Las to także idealne miejsce do wykonywania takich jednostek treningowych jak: cross (który należy wykonywać w urozmaiconym terenie) oraz siła biegowa (podbiegi, piaszczyste odcinki). Dodatkowo ważnym aspektem jest także jakość powietrza. Bieganie po lesie jest nie tylko przyjemniejsze, ale też zdrowsze. Powietrze w lesie jest kilkadziesiąt razy czystsze, niż w miastach, a olejki eteryczne wydzielane przez drzewa mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. W dodatku żywa zieleń i panująca w lesie cisza działają na człowieka uspokajająco. Okres jesienno-zimowy to niestety większy smog w miastach, czy osiedlach domów jednorodzinnych. Na leśnej ścieżce śmiało można odetchnąć świeżym powietrzem, a przy tym odpocząć od zgiełku podziwiając piękno przyrody.
Nie pozostaje nic innego jak ubrać się w dres, zawiązać buty i ruszyć wspólnie z naszymi trenerami ku leśnej, biegowej przygodzie, zostawiając w tyle betonową, miejską dżunglę!


Treningowy rozkład jazdy*:
Pierwszy weekend akcji – 10-11 października 2020 r.
Ostatni weekend akcji – 19-20 grudnia 2020 r.
Godziny oraz dni treningowe – niedziela 9:30

 

Więcej informacji:
www.biegambolubie-lasy.pl
FB: https://www.facebook.com/Biegam-Bo-Lubię-LASY-1528147780735398

Do zobaczenia na szlaku!

* treningi realizowane są  zgodnie z przepisami z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1356 z późn. zm.).

Podczas treningów pod nazwą „BiegamaBoLubię LASY” uczestniczyć może nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie.

Nie wymagane jest zasłanianie ust i nosa.

          Należy również w tym miejscu podkreślić, że ze względu na panującą sytuację związaną z ogłoszonym stanem epidemii na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Organizator wydarzenia będzie ciągle monitorował stan prawny związany z aktualną sytuacją epidemiczną. Związane jest to z szeregiem czynników wpływających na podejmowane w tym zakresie decyzje, które dynamicznie zmieniają się każdego dnia. Informacje przekazywane będą za pomocą oficjalnego kanału: www.biegambolubie-lasy.pl.