Lista aktualności Lista aktualności

Mistrzostwa Europy Leśników w Biegach na Orientację

Patrycja Wikariak - nasza stażystka reprezentowała Nadleśnictwo Kaczory w tegorocznych Mistrzostwach Europy Leśników w Biegach na Orientację w Republice Czeskiej.

                         


          W dniach 5-10 sierpnia 2019 roku stażystka z naszego Nadleśnictwa Kaczory Pani Patrycja Wikariak walczyła o zwycięstwo w  organizowanych po raz  XXVI Mistrzostwach Europy Leśników w Biegach na Orientację EFOL. Tegorocznym organizatorem całego wydarzenia była Republika Czeska, a centrum zawodów znajdowało się w położonym wśród gór mieście Jablonec nad Nisou.
          W edycji XXVI Mistrzostw wzięło udział ponad 350 zawodników z 15 państw europejskich. Polską drużynę reprezentowało bardzo liczne grono osób. Oprócz pracowników Lasów Państwowych uczestnikami Mistrzostw byli uczniowie średnich szkół leśnych (Goraj, Ruciane-Nida, Tuchola), studenci wydziałów leśnych, pracownicy BULiGL oraz członkowie leśnych rodzin.
          Wszyscy uczestnicy mieli możliwość rywalizacji w trzech biegach – sprint, średni oraz sztafeta. Każdy z tych biegów charakteryzuje się różnymi elementami, takimi jak długość trasy, stopień trudności czy ilość punktów kontrolnych. Pierwsza edycja Mistrzostw Europy Leśników w Biegach na Orientację odbyła się na Łotwie w sierpniu 1994 roku. Mistrzostwa te odbywają się co roku w różnych państwach Europy. W Polsce odbyły się dwukrotnie: w roku 2003 oraz 2013. Następna edycja Mistrzostw ma odbyć się na terenie Białorusi.
          Nasza reprezentantka startowała po raz czwarty w Mistrzostwach Europy Leśników w Biegach na orientację zdobywając uprzednio pięć medali brązowych oraz jedno srebro. Jednakże w porównaniu do poprzednich lat po raz pierwszy próbowała swoich sił w najtrudniejszej damskiej kategorii. Warto również wspomnieć, iż to był jej pierwszy bieg po terenie górskim.
          Tym razem Pani Patrycja niestety nie zdołała zdobyć podium na żadnym z trzech biegów, jednakże podkreśla, iż najważniejszy dla niej jest fakt, że ukończyła wszystkie biegi i zdobyła ogrom nowego doświadczenia, które będzie mogła wykorzystać w przyszłości.
          Wyniki Pani Patrycji Wikariak reprezentują się następująco:
          Bieg SPRINT – 14 miejsce
          Bieg ŚREDNI – 14 miejsce
          Bieg SZTAFETA – 5 miejsce

Co do samej sztafety warto wspomnieć, iż były one w większości 3-osobowe, a w drużynie z Panią Patrycją startowały Panie - Karpierz-Pawłowicz Edyta oraz Kaźmierczak Marzena.
          Poziom tegorocznych zawodów był naprawdę wysoki biorąc pod uwagę chociażby górskie ukształtowanie terenu, które dla wszystkich uczestników było nie lada wyzwaniem jak i również ogólny poziom trudności. Ale pomimo wyżej wspomnianych przeciwności każdy z zawodników dobrze się bawił i powrócił do domu z uśmiechem na twarzy.
          Z Czech Polska Reprezentacja Leśników wróciła w sumie z 32 medalami. Było to możliwe dzięki wsparciu Lasów Państwowych oraz Związku Leśników Polskich w RP.

 


źródło: https://www.efol2019.cz/