Historia aktualności
Biegam bo lubę - trenuj w lesie
W maju i czerwcu pilscy leśnicy zapraszają na osiem niedzielnych treningów biegowych w ramach ogólnopolskiej akcji #BiegamBoLubięLasy. Dołącz do nas.
Jeśli kochacie biegać na łonie natury to mamy dla Was świetne wieści. Od 9 maja do 27 czerwca 2021 r. co tydzień w niedzielę razem z nami będzie można pod okiem specjalistów rozpocząć bieganie w lasach! Brzmi ciekawie?
Pilscy leśnicy zapraszają na trening, który odbędzie się w lesie naprzeciwko Ośrodka Geovita w Pile na terenie Leśnictwa Podlasie w Nadleśnictwie Kaczory. Miejsce zbiórki znajduje się przy zielonym transformatorze. Wszystkich chętnych do biegania po terenach leśnych zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 9:30. Treningi będą realizowane przez 8 weekendów. Każdy z nich potrwa godzinę i będzie przeznaczony zarówno dla bardziej zaawansowanych biegaczy, jak i tych, którzy zarówno na szlakach leśnych, jak i w ogóle, stawiają swoje pierwsze biegowe kroki.
Otwarte treningi będą odbywać się na terenie 26 Nadleśnictw w 15 Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych, a poprowadzą je wykwalifikowani trenerzy lekkiej atletyki. Tereny leśne są otwarte na rekreację. W polskich lasach miejsc, w których można biegać, są tysiące. Najlepiej nadają się do tego ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne. Samych ścieżek dydaktycznych, czyli szklaków poprowadzonych wzdłuż najciekawszych obiektów przyrodniczych, czy miejsc historycznych, oznakowanych tablicami informacyjnymi, jest w lasach blisko 950. Oprócz tego leśnicy wyznaczyli ponad 22 tys. km pieszych szlaków. To dystans odpowiadający ponad 520 maratonom.
Zalety biegania w lesie:
Bieganie po twardych asfaltowych nawierzchniach, zdecydowanie bardziej eksploatuje nasze mięśnie oraz stawy. Las to miękka i urozmaicona (pofałdowana) nawierzchnia, która chłonie energię każdego uderzenia stopy o podłożę, co jest bardzo korzystne zwłaszcza dla osób początkujących mających lekką nadwagę oraz braki w technice biegu. Las to także idealne miejsce do wykonywania takich jednostek treningowych jak: cross (który należy wykonywać w urozmaiconym terenie) oraz siła biegowa (podbiegi, piaszczyste odcinki). Dodatkowo ważnym aspektem jest także jakość powietrza. Bieganie po lesie jest nie tylko przyjemniejsze, ale też zdrowsze. Powietrze w lesie jest kilkadziesiąt razy czystsze, niż w miastach, a olejki eteryczne wydzielane przez drzewa mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. W dodatku żywa zieleń i panująca w lesie cisza działają na człowieka uspokajająco, czemu towarzyszy śpiew ptaków i wiosenna żywa zieleń z kwitnącymi wszelakimi roślinami. Na leśnej ścieżce śmiało można odetchnąć świeżym powietrzem, a przy tym odpocząć od zgiełku podziwiając piękno przyrody. Nie pozostaje nic innego jak ubrać się w dres, zawiązać buty i ruszyć wspólnie z naszymi trenerami ku leśnej, biegowej przygodzie, zostawiając w tyle betonową, miejską dżunglę!