Lista aktualności Lista aktualności

Ogólnopolskie Święto Lasu

Polskie lasy to jeden z naszych narodowych skarbów w dobrych rękach. Za ten wysiłek, trud, za zaangażowanie chcę w dniu Święta Lasu bardzo serdecznie Wam podziękować - napisał w liście do leśników Prezydent Andrzej Duda

Ogólnopolskie Święto Lasu

i

95-lecie Lasów Państwowych

 

Kierownictwo Lasów Państwowych, dyrektorzy Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, nadleśniczowie i leśnicy z całej Polski spotkali się w Łochowie, żeby podczas Krajowej Narady Leśników porozmawiać o dzisiejszej sytuacji i wyzwaniach stojących
w najbliższych latach przed Lasami Państwowymi.

          W dniu 29 maja 2019 roku w Łochowie odbyły się uroczyste obchody Święta Lasu, które powiązane były z 95-leciem utworzenia przedsiębiorstwa państwowego Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Z uroczystością powiązana była Krajowa Narada Leśników, podczas której kierownictwo Lasów Państwowych, dyrektorzy RDLP, nadleśniczowie i leśnicy z całej Polski spotkali się aby porozmawiać o dzisiejszej sytuacji i wyzwaniach stojących w najbliższych latach przed Lasami Państwowymi. Święto lasu połączone było również z centralnymi obchodami jubileuszu 95-lecia Lasów Państwowych. Pierwsza Dama, Pani Agata Kornhauser-Duda odczytując list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy podkreśliła, że „… akt powołania Lasów Państwowych podyktowany był świadomością, że lasy są narodowym dobrem i wymagają wspólnego, profesjonalnego gospodarowania...” jak również w swoim przemówieniu wyraziła wdzięczność „za codzienną troskę, za niezwykłe zaangażowanie, ale także za pasję, z jaką leśnicy podchodzą do swojej pracy". Pierwsza Dama przypomniała również niedawne, wspólne sadzenie lasu w Nadleśnictwie Rytel, nawiązała także do ogólnopolskiej akcji #sadziMY.

          Andrzej Konieczny, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych przywołał słowa Stanisława Janickiego, ówczesnego Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych, który w 1924 r. informował o utworzeniu przedsiębiorstwa Polskie Lasy Państwowe „Stanowi ono wielki majątek narodowy, którego eksploatacja może się odbywać jedynie przy uwzględnieniu interesu publicznego, nierozerwalnie związanego z istnieniem lasu jako dobra przyszłych pokoleń narodu".

          Dyrektor Generalny LP przypomniał historię polskiego leśnictwa i Lasów Państwowych. Zaznaczył, że przez 123 lata w wyniku eksploatacyjnej polityki zaborców, a później działań wojennych na polskich ziemiach ubyło 1,7 mln ha lasów. Kolejne 315 tys. ha zostało utraconych między 1919 a 1926 r., głównie na gruntach porolnych – W uroczystości uczestniczyli także pracownicy Nadleśnictwa Kaczory prezentując sztandar Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.„…To była wielka cena za przeżycie ciężkich pierwszych lat, odbudowę zniszczonego kraju, zmianę stosunków własnościowych na wsi. Dzięki mądrości ówczesnych leśników ta konieczna danina dla Polski została zapłacona bez naruszenia trwałości lasów. W niesamowicie trudnych okolicznościach polscy leśnicy potrafili scalić trzy różne administracje i „szkoły" zarządzania lasami, odbudować wiele zniszczonych lasów, inne wykupić na rzecz Skarbu Państwa, ratując przed dewastacją, stworzyć podwaliny ochrony przyrody, między innymi pierwsze parki narodowe, upowszechnić edukację leśną, zbudować podwaliny przemysłu drzewnego …”.

          Zarządzanie lasami obecnie zajmujących ponad 30 proc. kraju, których w 1918 r. lesistość wynosiła ok. 23 proc., a po II wojnie światowej niecałe 21 proc., to, jak podkreślił Andrzej Konieczny, „… ogromna odpowiedzialność. Co więcej, zasobność polskich lasów stawia nas w ścisłej europejskiej czołówce. To wielkie osiągnięcie leśników i całego społeczeństwa …”.

         Słowa do uczestników Święta Lasu skierował również Premier Mateusz Morawiecki, który zaznaczył, że  „Już od 95 lat Lasy Państwowe pielęgnują różnorodność biologiczną lasów, zabezpieczają je przed różnymi zagrożeniami i umożliwiają Polakom korzystanie z nich. …".

          Gratulacje, wyrazy uznania i życzenia leśnikom przekazali również Marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a także Wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„To jest niezwykła misja, w której potrzeba bardzo dużo wyobraźni. Leśnicy mając prawie stuletnie doświadczenie są gwarancją, że ochrona przyrody reprezentowana przez Lasy Państwowe jest bardzo skuteczną formą, ponieważ została sprawdzona przez dziesiątki lat …” – zaznaczył Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska, który podkreślał, że 95 lat w życiu lasu to niewiele, a leśnicy mierzą się z pracą, której owoce będą zbierać następne pokolenia.

          Lasy Państwowe są rzetelnym płatnikiem wszelkich danin publicznych. Rocznie z tytułu VAT, wpłaty 2 proc. od przychodów ze sprzedaży drewna, CIT, podatków lokalnych oraz składek społecznych wpłacają do budżetu państwa i samorządów łącznie 2,5 mld zł. Dodatkowo wspierają swoimi środkami z funduszu leśnego rozmaite cele, które leżą w interesie ogólnospołecznym, m.in. wsparcie działalności parków narodowych, badania naukowe, budowa dróg i inne. Podczas uroczystości podkreślano również znaczenie lasów dla rozwoju krajowej gospodarki. Lasy Państwowe dostarczają obecnie ponad 90 proc. drewna, które jest podstawą światowego sukcesu polskich firm meblarskich, papierniczych czy producentów stolarki okiennej. Ten w pełni odnawialny surowiec, uznany za strategiczny dla Polski umożliwia pracę około 350 tys. osób w prywatnych zakładach usług leśnych oraz firmach przerabiających drewno i wytwarzających produkty z drewna.

 

Za tekstem Jerzego Drabarczyka.