Program "ZANOCUJ W LESIE"

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe. Wybraliśmy obszar, na którym możesz biwakować i cieszyć się obcowaniem z przyrodą. Zapraszamy do nocowania w lesie na terenie Nadleśnictwa Kaczory w Leśnictwach Mościska, Brzostowo i Radacznica.

          Nadleśnictwo Kaczory wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 ha w leśnictwach: Radacznica, Brzostowo i Mościska, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Akcja „Zanocuj w lesie” rusza z początkiem maja.

          Wyznaczona przez Nadleśnictwo Kaczory strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Obszar zaznaczono na mapie:

          Lokalizacja obszaru dostępna jest również na [mapie BDL] oraz z poziomu aplikacji mBDL [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1. regulaminem korzystania z obszaru (do pobrania da dole niniejszej strony).
2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieśc ze sobą.
   a) Nadleśniczy Nadleśnictwa Kaczory wyznaczył w obrębie obszaru w Leśnictwie Radacznica w oddziale 503k (przy miejscu postoju pojazdów nad j. Kopcze) miejsce na ognisko. Nie udostępniamy opału do ogólnodostępnego użytku, rekomendujemy przyniesienie go ze sobą. Zbieranie drewna leżącego w lesie jest zabronione.
3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu: link do mapy i do info na stronie n-ctwa.
     Przed wejściem do lasu, sprawdź czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu: link do zasad oraz link do do regulaminów ścieżek na naszej stronie.
5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków. W niniejszym temacie prosimy o śledzenie informacji umeszczanych na stronie informatycznej Nadleśnictwa Kaczory w zakładce Aktualności: [link].
7. w okresie jesiennym i zimowym z terenami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! W celu zapoznania się z terminami polowań zbiorowych kół łowieckich tj. Koło Łowieckie Hubert Poznań, Koło Łowieckie „Noteć” Chodzież, prosimy o kontakt do koordynatora programu "Zanocuj w lesie" malgorzata.plata@pila.lasy.gov.pl; tel. 660 790 919 (preferowany kontakt mailowy).
8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (formularza nr 3 dostępny na dole niniejszej strony) oraz przesłanie go drogą mailową na adres: kaczory@pila.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Podaj następujące dane:
- imię i nazwisko zgłaszającego,
- telefon kontaktowy,
- ilość noclegów (daty),
- liczbę osób,
- planowane miejsce noclegu: oddział/pododdział leśny - informacja dostępna jest na mapie obszaru)
Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
a) e-mail: malgorzata.plata@pila.lasy.gov.pl,
b) tel.: 660 790 919 (preferowany kontakt mailowy).

          Nadleśnictwo Kaczory przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

          Jeśli korzystałeś już programu "Zanocuj w lesie" zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety [link do ankiety]. Zebrane informacje z ankiet posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania Programu.