Program "ZANOCUJ W LESIE"

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe. Wybraliśmy obszar, na którym możesz biwakować i cieszyć się obcowaniem z przyrodą. Zapraszamy do nocowania w lesie na terenie Nadleśnictwa Kaczory w Leśnictwach Mościska, Brzostowo i Radacznica.

          Nadleśnictwo Kaczory wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 ha w leśnictwach: Radacznica, Brzostowo i Mościska, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Akcja „Zanocuj w lesie” rusza z początkiem maja.

          Wyznaczona przez Nadleśnictwo Kaczory strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Obszar zaznaczono na mapie:

          Lokalizacja obszaru dostępna jest również na [mapie BDL] oraz z poziomu aplikacji mBDL [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (do pobrania poniżej).

          Nadleśniczy Nadleśnictwa Kaczory wyznaczył w obrębie obszaru w Leśnictwie Radacznica w oddziale 503k (przy miejscu postoju pojazdów nad j. Kopcze) miejsce na ognisko. Nie udostępniamy opału do ogólnodostępnego użytku, rekomendujemy przyniesienie go ze sobą. Zbieranie drewna leżącego w lesie jest zabronione.
          Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi zakazu wstępu do lasu [
link] do mapy i do info na stronie n-ctwa. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy wybrane przez Ciebie miejsce nie znajduje się na obszarze objętym zakazem. Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link] do regulaminów ścieżek na naszej stronie].
          Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! W celu zapoznania się z terminami polowań zbiorowych kół łowieckich: Koło Łowieckie Hubert Poznań, Koło Łowieckie „Noteć” Chodzież, prosimy o kontakt do koordynatora programu "Zanocuj w lesie" malgorzata.plata@pila.lasy.gov.pl; tel. 660 790 919 (preferowany kontakt mailowy).

          Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa,  Prośbę wyślij na adres kaczory@pila.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Podaj następujące dane:imię i nazwisko zgłaszającego,

  • telefon kontaktowy,
  • liczbę nocy (daty),
  • liczbę osób,
  • lub skorzystaj z podanego poniżej formularza.

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: malgorzata.plata@pila.lasy.gov.pl, 660 790 919 (preferowany kontakt mailowy).

          Nadleśnictwo Kaczory przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.