Program "ZANOCUJ W LESIE"

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe. Wybraliśmy obszar, na którym możesz biwakować i cieszyć się obcowaniem z przyrodą. Zapraszamy do nocowania w lesie na terenie Nadleśnictwa Kaczory w Leśnictwach Mościska, Brzostowo i Radacznica.

          Nadleśnictwo Kaczory wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 ha w leśnictwach: Radacznica, Brzostowo i Mościska, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Akcja „Zanocuj w lesie” rusza z początkiem maja.

          Wyznaczona przez Nadleśnictwo Kaczory strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Obszar zaznaczono na mapie:

 

Mapa obszaru z zaznaczonymi istniejącymi obiektami typu: parking, miejsce do rozpalenia ogniska itp. lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji mBDL na androida lub iPhona, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1. regulaminem korzystania z obszaru w materiałach do pobrania
2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą

    a. miejsce na ognisko znajduje się przy miejscu postoju pojazdów w oddziale 503k w Leśnictwie Radacznica. Nadleśnictwo    nie zapewnia opału, należy go zabrać ze sobą.

3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link do mapy] i do [info na stronie nadleśnictwa] https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link do bezpiecznego korzystania z lasu na czaswlas.pl]
5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków. W niniejszym temacie prosimy o śledzenie informacji umieszczanych na stronie informatycznej Nadleśnictwa Kaczory w zakładce Aktualności: [link].
7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!

    a. terminy polowań zbiorowych na stronach kół łowieckich,

8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza dostepnego w materiałach oraz przesłanie go na adres kaczory@pila.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi. Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: starszy specjalista ds. edukacji leśnej i administracji, tel. 660 790 919, e-mail: malgorzata.plata@pila.lasy.gov.pl


Nadleśnictwo Kaczory przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad
rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn.
„Zanocuj w lesie”. Od dnia 5 lipca 2022 r. na terenie obszaru „Zanocuj w lesie” dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych pod warunkami określonymi w regulaminie.