Wydawca treści
Nadleśnictwo Położenie
POŁOŻENIE NADLEŚNICTWA KACZORY.
Nadleśnictwo Kaczory położone jest w północnej części województwa wielkopolskiego oraz we wschodniej części powiatu pilskiego. Pod względem podziału administracyjnego stworzonego w Lasach Państwowych Nadleśnictwo Kaczory jest jednym z 20 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.
Nadleśnictwo Kaczory sąsiaduje z następującymi Nadleśnictwami:
· Runowo (RDLP Toruń), w części północno - wschodniej,
· Szubin (RDLP Toruń), w części wschodniej,
· Podanin (RDLP Piła), w części południowej,
· Sarbia (RDLP Piła), w części południowo - zachodniej,
· Zdrojowa Góra (RDLP Piła), w części zachodniej,
· Złotów (RDLP Piła), w części północnej.
Poniżej przedstawiono położenie Nadleśnictwa Kaczory na tle granic z innymi Nadleśnictwami:
fot. 1 Źródło: PUL Nadleśnictwa Kaczory.
Nadleśnictwo Kaczory charakteryzuje się zróżnicowaną zwartością zarządzanych gruntów. Zdecydowanie największa ich część zlokalizowana jest w zwartych kompleksach w zachodniej i środkowej części terenów będących w zasięgu działania Nadleśnictwa. Pozostałe tereny odznaczają się większym rozdrobnieniem, a ogólna liczba kompleksów wynosi 136. Takie rozdrobnienie ma wpływ na powierzchnię administrowaną przez Nadleśnictwo. Powierzchnia administracyjna to ponad 75 tys. ha., a z tego w zarządzie Nadleśnictwa Kaczory jest blisko 17 tys. ha.
Całość gruntów w zarządzie Nadleśnictwa leży na terenie województwa wielkopolskiego i powiatu pilskiego. Ponadto znajdują się one na obszarze siedmiu gmin wiejskich oraz dwóch miast. Najwięcej, bo nieco ponad 38 %, gruntów znajduje się na terenie gminy Kaczory. Miasto Piła z kolei obejmuje swoim zasięgiem blisko 20 % powierzchni. W dalszej kolejności znajdują się gminy: Miasteczko Krajeńskie, Wyrzysk i Wysoka, z których każda zajmuje około 10 % powierzchni gruntów Nadleśnictwa. Najmniejsza wartość w powyższym zestawieniu przypada miastu Wysoka i gminie Ujście, które łącznie nie stanowią 1 % w udziale powierzchni gruntów zarządzanych przez Nadleśnictwo Kaczory.
Siedziba Nadleśnictwa Kaczory oddalona jest w stosunku do ważniejszych urzędów administracji o:
• 8 km – od RDLP w Pile,
• 93 km – od RDOŚ w Poznaniu,
• 88 km – od Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu,
• 14 km – od Starostwa Powiatowego w Pile,
• 13 km – od Urzędu Miasta w Pile,
• 40 km – od Urzędu Miasta i Gminy w Łobżenicy,
• 16 km – od Urzędu Miasta i Gminy w Ujściu,
• 19 km – od Urzędu Miasta i Gminy w Wysokiej,
• 29 km – od Urzędu Miasta i Gminy w Wyrzysku,
• 23 km – od Urzędu Gminy w Białośliwiu,
• 1 km – od Urzędu Gminy w Kaczorach.
• 9 km – od Urzędu Gminy w Miasteczku Krajeńskim.
PODZIAŁ POWIERZCHNIOWY.
Z dniem 1 stycznia 2014 roku, istniejące dotychczas dwa obręby leśne: Kaczory i Grabówno zostały połączone w jeden obręb leśny o nazwie Kaczory. Konsekwencją tej decyzji była zmiana numeracji wszystkich oddziałów. Ostateczną decyzję o utworzeniu w Nadleśnictwie Kaczory jednego obrębu leśnego o tej samej nazwie podjął Dyrektor Generalny LP w Zarządzeniu nr 63 z 26 lipca 2013 roku.
Zgodnie z Zarządzeniem Nadleśniczego Nr 20 z dnia 17 maja 2013 r. Nadleśnictwo od dnia 01.01.2014 roku składa się z 10 leśnictw (poprzednio 12) położonych w jednym obrębie leśnym Kaczory.
Poniżej zobrazowano podział na leśnictwa w Nadleśnictwie Kaczory w formie graficznej.
fot. 2 Źródło: PUL Nadleśnictwa Kaczory.
Przyjęty nowy podział powierzchniowy na oddziały wykorzystuje w większości linie oddziałowe przyjęte poprzednio.
Nadleśnictwo Kaczory składa się z 679 oddziałów leśnych. Średnia powierzchnia oddziału wynosi 24,51 ha. Podział na oddziały jest charakterystyczny dla dominującej rzeźby nizinnej płaskiej, fragmentami falistej i pagórkowatej. Linie podziału powierzchniowego oparte są głównie na przeciętych liniach oddziałowych oraz na istniejących szczegółach terenowych tj.drogi, cieki wodne i linie energetyczne. Tak zaprojektowany i przyjęty podział powierzchniowy sprawia, że oddziały są jednorodne pod względem położenia, a w ich obszarze stosunkowo łatwo oznaczyć można m. in. granice siedliskowe.